Novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov účinná od 1.1.2019 a od 1.5.2019

Týmto si Vás dovoľujeme informovať o novele č. 290/2018 Z. z. schválenej dňa 20. septembra 2018 a vyhlásenej 17. októbra 2018 a o novele č. 352/2018 Z. z. schválenej dňa 29. novembra 2018 a vyhlásenej 14. decembra 2018, ktorými sa mení a dopĺňa zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o spotrebnej dani z alkoholu“). Novelou č. 290/2018 Z. z. sa stanovujú podmienky na súkromnú výrobu destilátu z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu fyzickými osobami a novelou č. 352/2018 Z. z. sa zavádza zdanenie výživových doplnkov s obsahom alkoholického nápoja.

S cieľom umožniť súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu, zákonodarca legislatívne stanovil podmienky, ktoré musí fyzická osoba – súkromný výrobca destilátu spĺňať. Zdanenie výživových doplnkov s obsahom alkoholického nápoja je výsledkom zosúladenia slovenských predpisov s európskou legislatívou.

 

Uvádzame vybrané témy a najdôležitejšie zmeny:

SÚKROMNÁ VÝROBA DESTILÁTU

Súkromnou výrobou destilátu možno vyrobiť destilát obsahujúci menej ako 86 objemových percent etylalkoholu v objeme najviac 25 l a. (t. j. 25 l 100% alkoholu) na osobu v kalendárnom roku. Ak ide o viaceré osoby žijúce v spoločnej domácnosti, objem najviac 25 l a. sa posudzuje pre celú domácnosť spoločne. Súkromnú výrobu destilátu možno vykonávať až po dovŕšení veku 21 rokov.

 

Súkromný výrobca destilátu musí do 15 dní od obdržania potvrdenia o držbe destilačného zariadenia, ktoré vydáva Ministerstvo pôdohospodárstva SR, požiadať colný úrad o zaradenie do evidencie súkromných výrobcov destilátu a o vydanie potvrdenia o evidencii. Colný úrad následne opatrí destilačné zariadenie uzávermi, aby sa zabránilo jeho použitiu bez povolenia colného úradu.

Súkromný výrobca destilátu je povinný najneskôr 3 pracovné dní pred dňom výroby destilátu doručiť colnému úradu oznámenie o výrobe destilátu.

V oznámení musí uviesť miesto, dátum a čas výroby destilátu, druh ovocia a množstvo kvasu z tohto ovocia, z ktorého sa má destilát vyrobiť, predpokladané množstvo vyrobeného destilátu v litroch a predpokladané množstvo vyrobeného liehu v l a.

Súkromnou výrobou destilátu možno vyrobiť destilát obsahujúci menej ako 86 objemových percent etylalkoholu v objeme najviac 25 l a. (t. j. 25 l 100% alkoholu) na osobu v kalendárnom roku. Ak ide o viaceré osoby žijúce v spoločnej domácnosti, objem najviac 25 l a. sa posudzuje pre celú domácnosť spoločne. Súkromnú výrobu destilátu možno vykonávať až po dovŕšení veku 21 rokov.

Colný úrad najneskôr v deň uvedený v oznámení povolí použitie destilačného zariadenia uvoľnením uzáveru na dobu nevyhnutnú pre výrobu liehu a následne destilačné zariadenie opatrí uzáverami.

Súkromný výrobca destilátu je povinný viesť evidenciu vyrobeného destilátu samostatne podľa dní a druhu vyrobeného destilátu.

Na destilát vyrobený súkromnou výrobou destilátu sa uplatní znížená sadzba dane.

Súkromnému výrobcovi destilátu vzniká daňová povinnosť dňom prvého uvoľnenia uzáveru destilačného zariadenia colným úradom v príslušnom kalendárnom roku.

Daňové priznanie je povinný podať do 3 pracovných dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti a v tejto lehote musí aj zaplatiť daň.

Zdaňovacím obdobím pri súkromnej výrobe destilátu je kalendárny rok.

Súkromný výrobca destilátu je povinný bezodkladne oznámiť colnému úradu, že už nemá v držbe destilačné zariadenie ako aj skutočnosť, že bol odsúdený za trestný čin (§ 253 TZ nepovolená výroba liehu) alebo ak bol uznaný z priestupku v súvislosti so súkromnou výrobou destilátu.

Súkromný výrobca destilátu nesmie ním vyrobený destilát predávať ani inak umiestňovať na trh.

Vyššie uvedené zmeny sú účinné od 1.1.2019.

Súkromnú výrobu destilátu možno vykonávať len v mieste trvalého pobytu osoby alebo v mieste, kde sa nachádza ovocný sad alebo záhrada v užívaní tejto  osoby. Na výrobu destilátu je možné použiť výhradne ovocie z vlastnej pestovateľskej činnosti, surovinu pochádzajúcu z ovocia z vlastnej pestovateľskej činnosti alebo med z vlastnej produkcie.

VÝROBA VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV

Výroba výživových doplnkov s obsahom alkoholického nápoja (ďalej len „výživový doplnok“) je možná len v novom type daňového skladu – daňový sklad na výrobu výživových doplnkov.

Osoba, ktorá chce v pozastavení dane alkoholický nápoj prijímať a používať na výrobu macerátov a extraktov určených na výrobu výživových doplnkov a na výrobu výživových doplnkov, musí požiadať colný úrad o registráciu a vydanie povolenia na prevádzkovanie daňového skladu na výrobu výživových doplnkov.

Prevádzkovateľ daňového skladu, ktorému bolo vydané povolenie na prevádzkovanie daňového skladu podľa § 15 zákona o spotrebnej dani z alkoholu, ak má záujem vyrábať výživové doplnky, nie je povinný žiadať o vydanie povolenia na prevádzkovanie daňového skladu na výrobu výživových doplnkov.

Prítomnosť zamestnanca colného úradu sa v daňovom sklade na výrobu výživových doplnkov nevyžaduje.

Prevádzkovateľ daňového skladu na výrobu výživových doplnkov (ďalej len „prevádzkovateľ“) má povinnosť zložiť zábezpeku na daň vo výške dane pripadajúcej na množstvo alkoholického nápoja, ktorý používa alebo predpokladá použiť počas jedného kalendárneho mesiaca.

Prevádzkovateľ je povinný viesť evidenciu o prijatom alkoholickom nápoji, jeho použití na výrobu výživových doplnkov, dodaní, predaji a stave zásob.

Výživový doplnok v spotrebiteľskom balení, na výrobu ktorého bol použitý alkoholický nápoj, ktorým je lieh, nemusí byť označený kontrolnou známkou.

Predaj výživových doplnkov je možný aj bez povolenia na predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu alebo povolenia na distribúciu spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu.

Osoba, ktorá chce používať na výrobu extraktov a macerátov a na výrobu výživových doplnkov iba zdanený alkoholický nápoj, nie je povinná podať žiadosť na prevádzkovanie daňového skladu na výrobu výživových doplnkov. Musí však viesť evidenciu o prijatí a použití zdaneného alkoholického nápoja, v ktorej uvedie množstvo prevzatého alkoholického nápoja, použitého alkoholického nápoja a stavu zásob alkoholického nápoja.

Nový typ daňového skladu – daňový sklad na výrobu výživových doplnkov.

Výživový doplnok nemusí byť označený kontrolnou známkou.

Na predaj výživových doplnkov nie je potrebné žiadať o vydanie povolenia na predaj alebo distribúciu spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu.

PRECHODNÉ USTANOVENIA K ÚPRAVÁM OD 1.5.2019

Osoba, ktorá chce od 1. mája 2019 v pozastavení dane prijímať a používať alkoholický nápoj na výrobu macerátov a extraktov a na výrobu výživových doplnkov, musí písomne požiadať colný úrad o registráciu a vydanie povolenia na prevádzkovanie daňového skladu na výrobu výživových doplnkov, pričom žiadosť o registráciu a vydanie tohto povolenia musí byť doručená colnému úradu najneskôr do 28. februára 2019.

Výživové doplnky, na výrobu ktorých bol použitý alkoholický nápoj oslobodený od dane v znení účinnom do 30. apríla 2019, možno predávať až do vypredania zásob.

Bližšie informácie Vám rád poskytne:

Ing. Juraj Flaška, PhD., manažér spoločnosti FINSERVIS TAX, s. r. o., kontakt: juraj.flaška@finservistax.sk, tel. +421 918 836 156 alebo Mgr. Zuzana Chynoradská, kontakt: zuzana.chynoradska@finservistax.sk, tel. +421 905 973 517 a Daniela Sabolová, kontakt: daniela.sabolova@finservistax.sk

STIAHNUŤ PDF